Komunikaty
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

Biblioteka szkolna poleca-
Dla młodszych: „Czas Robotów”

Andrzej Maleszka to pisarz, reżyser i scenarzysta specjalizujący się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Jest autorem barwnego cyklu Magiczne Drzewo, zapoczątkowanego zekranizowaną już powieścią Czerwone Krzesło. Teraz nakładem wydawnictwa Znak Emotikon ukazała się kolejna już, dziesiąta, część tej wciągającej serii, zatytułowana Czas Robotów.
Bohaterami tej pięknej opowieści są Idalia, Alik, Budyń i Julka, którzy jako jedyni na całym świecie nadal pozostają ludźmi. Ziemia została bowiem zaatakowana przez tajemniczego Androida, który przejął władzę nad światem, zamieniając wszystkich ludzi w roboty. Pomagają mu w tym niebezpieczne, stalowe osy, których użądlenie zamienia człowieka w maszynę. Małym bohaterom pozostaje niewiele czasu, aby uratować świat przed zagładą. Aby tego dokonać, muszą znaleźć tajemniczy magiczny przedmiot. Sprawa jednak nie będzie prosta, bo ich śladem podążą sam Android. Nieoczekiwanie dzieciaki znajdują sprzymierzeńców.
Ciężko jednoznacznie stwierdzić na czym polega fenomen Magicznego Drzewa. Składa się na to na pewnie wiele elementów. Barwne opisy, wyjątkowi bohaterowie, fabuła pełna magii i mnóstwo niesamowitych przygód, w których każde dziecko chciałoby wziąć udział. Być może to jest istotą popularności serii. Autor zabiera czytelników w podróż do świata wyobraźni i marzeń.

Poza niesamowitymi przygodami autor serwuje również mnóstwo humoru, który w wielu momentach potrafi rozbawić do łez. Jednak nie humorem i przygodami żyją czytelnicy twórczości Andrzeja Maleszki. Książka obfituje również w wiele mądrze podanych wartości. Pozwala dzięki temu nie tylko dobrze się bawić, ale również wyciągać ciekawe wnioski z tych fantastycznych historii.
Czas Robotów podobnie jak poprzednie odsłony Magicznego Drzewa stanowi niesamowitą przygodę nie tylko dla najmłodszych. To będzie fascynująca zabawa dla całej rodziny. Czas spędzony na wspólnej lekturze na pewno nie będzie stracony. Dobra zabawa gwarantowana.

Biblioteka szkolna poleca-
Dla starszych: „Złota klatka”

Królowa skandynawskiego kryminału Camilla Läckberg powraca z nową serią !
 „Złota klatka” to historia, której główną bohaterką jest Faye. Kobieta dorastała we Fjällbace, z której wyjeżdża, pozostawiając tam swój największy sekret. Faye rozpoczyna nowe życie w Sztokholmie, gdzie wiąże się z Jackiem, swoim przyszłym mężem. Niedługo później rodzi im się córeczka. Główna bohaterka wiedzie, na pozór, idealne życie u boku mężczyzny, który jest obiektem westchnień wielu kobiet. Życie Faye po niedługim czasie zaczyna przypominać trwanie w tytułowej złotej klatce, która jedynie z zewnątrz wydaje się ciekawa i interesująca. W rzeczywistości kobieta jest zmęczona ciągłymi próbami zadowolenia swojego wymagającego męża i ma już dość roli żony idealnej, która musi zawsze sprawiać nienaganne wrażenie. Kobieta nie wie jeszcze, że czeka ją traumatyczne wydarzenie, które odciśnie piętno na całym jej przyszłym życiu. Pewnego dnia bohaterka otrzymuje telefon z informacją, że jej ukochana córeczka zaginęła, a w domu jej męża ujawniono kałużę krwi. Czy Jack byłby zdolny do tego, aby zamordować ich wspólne dziecko?
Można odnieść wrażenie, że „Złota klatka” jest dla Camilli Läckberg dosłowną ucieczką od cyklu, który jednoznacznie kojarzy się z jej nazwiskiem. Główna bohaterka jej najnowszej powieści opuszcza Fjällbackę na dobre i niechętnie wraca do niej myślami. To właśnie tam zostawiła najgorsze lata swojego życia, o których nie chce pamiętać. Fjällbacka jest też miejscem, w którym na zawsze pozostanie jej największy sekret, którego bacznie strzeże i jest w stanie posunąć się do nawet mrożących krew w żyłach kroków, aby nikt się o nim nie dowiedział. Camilla Läckberg powróciła w świetnym stylu i napisała naprawdę dobrą książkę, która powinna zadowolić wszystkich tych, którzy tęsknili za jej piórem.
„Złota klatka” jest powieścią mówiącą o sile charakteru, niesamowitej determinacji i ogromnej chęci dokonania brutalnej zemsty. To książka pokazująca olbrzymią kobiecą siłę i wolę walki. Główna bohaterka jest wspierana przez grono najbliższych jej przyjaciółek i silnych kobiet, które udowadniają, że slogan „girl power” nie jest tylko pustym frazesem. Historia wciąga już od pierwszych stron i dosłownie do ostatniej kartki trzyma w niepewności. Läckberg jest mistrzynią sprawnego łączenia wątków obyczajowych z kryminałem, a tym razem też tematami psychologicznymi. Jej postaci są dopracowane i wywołują w czytelniku wiele emocji. Główna bohaterka budzi zaufanie, pomimo swojej nie do końca jasnej przeszłości, dzięki któremu jej losy obserwuje się z niesamowitym zaangażowaniem. Dzięki dokładnej analizie i szczegółowym opisom uczuć Faye, czytelnik śledzi jej losy z zapartym tchem i kibicuje jej w drodze ku wolności i samodzielności. Läckberg zdecydowanie zaskakuje wątkami z przeszłości Faye i udowadnia, że nawet z najbardziej beznadziejnej sytuacji, zawsze jest jakieś wyjście.
Najnowsza powieść Läckberg z pewnością będzie początkiem kolejnej drogi zakończonej sukcesem. Poznajcie autorkę od innej strony i przekonajcie się jak radzi sobie w nowej odsłonie. Jeśli zaś nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po żadną powieść Läckberg to premiera „Złotej klatki” jest idealną okazją ku temu, aby to zmienić.