Wycieczki do CERNU już na dobre wpisały się w tradycję naszej szkoły. Dzięki staraniom i zaangażowaniu pani Jolanty Rzeźnik niemal corocznie młodzież udaje się do Szwajcarii, aby poznać funkcjonowanie  Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.
Naszą naukową wyprawę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem 28 maja 2018 r., gdy pod opieką  pań Jolanty Rzeźnik, Anny Rzymskiej, Renaty Marcinko i Renaty Mazurek wyruszyliśmy z puławskich błoni.

4 czerwca Pierwszaki wyruszyły na podbój Krainy Rumianku. Kraina Rumianku to wioska tematyczna gdzie dzieci mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali  nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane.  Jest to fantastyczne miejsce, gdzie z ogromną ciekawością uczniowie brali udział w warsztatach robienia mydełek i w warsztatach obróbki bursztynu. Ogromna dawkę emocji i  doznań zapewniła dzieciom  gra terenowa.

Szkolny sezon wycieczkowy w pełni. Pasja poznawcza, którą z pewnością posiada każdy z nas, sprawiła, że 45-osobowa grupa uczniów z klas 2LC, 2LB, 2LD i 2LE uczestniczyła w wycieczce na Węgry. Wyjechaliśmy z Puław w porannych godzinach, pod opieką wychowawczyni Pani Renaty Marcinko oraz Pani Elżbiety Omilianowicz, Pana Wiesława Sowy i księdza Łukasza Włoska. Po niemal całym dniu podróży dotarliśmy do największej krasowej groty w Europie, leżącej na granicy węgiersko--słowackiej - Jaskini Aggtelek.

Klasy I w dniu 11 maja uczestniczyły w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich organizowanych już kolejny raz w naszym mieście. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką i charakterem pracy strażaków oraz mogli zaobserwować pracę sprzętu pożarniczego.

Nie wszystkie dzieci wiedzą, kto to jest introligator i na czym polega jego praca. Na te pytania odpowiedział dzieciom z SP 9 tata jednego z naszych uczniów Pan Rafał Piotrowski, który jest introligatorem, a jego pracownia mieści się przy Bibliotece Rolniczej w Puławach. Pierwszaki zobaczyły, jak naprawia się uszkodzone książki, które wymagają powtórnego szycia, podklejenia oraz zreperowania zniszczonej okładki. Największe zainteresowanie jednak wzbudziła „gilotyna”.

W dniu 25 kwietnia uczniowie klas 3GA, 3GC i 3GG pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w XV Gwiaździstym Rajdzie Gimnazjalnym organizowanym corocznie przez Zespół Szkół im. Jana Koszczyca w Kazimierzu Dolnym dla młodzieży klas III gimnazjum. Na początku imprezy przedstawiono uczniom ofertę edukacyjną szkoły na rok szkolny 2018/19, następnie po podziale na grupy wraz ze swoimi przewodnikami uczniowie udali się na pieszą wędrówkę wąwozami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN już od wielu lat współpracuje z wyższymi uczelniami  Lubelszczyzny. W tym roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zorganizował Drzwi Otwarte, podczas których młodzież szkół średnich mogła zapoznać się z ofertą poszczególnych wydziałów.
Klasa 2LC o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką wychowawczyni pani Renaty Marcinko  wybrała się na Wydział Biologii i Biotechnologii.