Wycieczki
CIEKAWE ZAJĘCIA EDUKACYJNE, SPOTKANIA I IMPREZY
SUKCESY
NIEZAPOMNIANE WYCIECZKI
WYKWALIFIKOWANA KADRA

Szkolny sezon wycieczkowy w pełni. Pasja poznawcza, którą z pewnością posiada każdy z nas, sprawiła, że 45-osobowa grupa uczniów z klas 2LC, 2LB, 2LD i 2LE uczestniczyła w wycieczce na Węgry. Wyjechaliśmy z Puław w porannych godzinach, pod opieką wychowawczyni Pani Renaty Marcinko oraz Pani Elżbiety Omilianowicz, Pana Wiesława Sowy i księdza Łukasza Włoska. Po niemal całym dniu podróży dotarliśmy do największej krasowej groty w Europie, leżącej na granicy węgiersko--słowackiej - Jaskini Aggtelek. Widok, który ujrzeliśmy, był oszałamiający. Niepozornie wyglądające z zewnątrz skały nie zapowiadały tego, co kryło się pod ziemią. Z podziwem przemierzaliśmy długie i ciemne korytarze pośród stalaktytów, stalagmitów i krasowych jezior. Mieliśmy okazję spróbować węgierskich dań w słynnych piwnicach węgierskich. Zakwaterowanie otrzymaliśmy w niedużej miejscowości Bogacs w centrum wypoczynkowym „Jurta" k/Egeru. Budowa centrum została zainspirowana wzorem obozowisk plemion koczowniczych Środkowej Azji i Południowej Syberii. Na terenie obiektu znajduje się kompleks basenów wód termalnych, na który część grupy udała się wczesnym rankiem i pływała w wodzie o temperaturze 38°C.
Drugiego dnia tuż po śniadaniu mieliśmy okazję zwiedzić Szentendre- najładniejsze XVII-wieczne węgierskie miasteczko, które zachwyca barokową starówką. Owo miasto artystów określa się mianem Montmartre Dunaju. Emanuje tu cisza i spokój, a turyści mają wrażenie, że czas się zatrzymał. Następnie wybraliśmy się do stolicy Węgier - Budapesztu. W Budzie oglądaliśmy Wzgórze Zamkowe, Plac Paradny, Plac Św.Trójcy, Wzgórze Gellerta ze Statuą Wolności oraz Baszty Rybackie. W Peszcie widzieliśmy Bazylikę Św. Stefana, Plac Bohaterów ( na którym wspólnie zatańczyliśmy taniec tzw. belgijkę), Pomnik Milenium, synagogę oraz bulwary i liczne mosty. Pod koniec dnia wyruszyliśmy na rejs statkiem i ze zdumieniem, płynąc w stronę Wyspy Św. Małgorzaty, oglądaliśmy Budapeszt nocą.
Trzeciego dnia udaliśmy się do Egeru- atrakcyjnej miejscowości północnych Węgier. Miasto jest znane z męstwa jego mieszkańców, term i egri bikaver. Najciekawszymi zabytkami Starego Miasta były Plac Dobó, Pałac Arcybiskupi, zamek, Bazylika i minaret, wprowadzający nas w orientalny klimat. Kolejnym punktem wycieczki było miasto Tokaj, znane przede  wszystkim z uprawy winorośli oraz produkcji wysokogatunkowego wina. Zwiedzaliśmy piwnice winiarskie i słuchaliśmy wykładu o produkcji, wartości i różnorodności gatunkowej win stanowiących bogactwo narodowe Węgier.
Czwarty dzień oznaczał koniec wycieczki. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Wszyscy dobrze się bawili. Wróciliśmy cali i zdrowi z uśmiechami na twarzach. Dziękujemy nauczycielom za opiekę nad nami, a Pani Renacie Marcinko za zaangażowanie i cierpliwość, a przede wszystkim za zorganizowanie tego wspaniałego wyjazdu.

Weronika Pudło, 2LC