28 listopada 2018 r. w klasie 7a odbyła się lekcja o cybernetyce w ramach konkursu: “Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”. Jej celem było uwrażliwienie uczniów szkoły podstawowej na problematykę świadomego korzystania z mediów społecznościowych oraz zaprezentowanie możliwości wykorzystania Instagrama i smartfonów podczas lekcji języka angielskiego.
Autorami pomysłu na lekcję i jednocześnie prowadzącymi byli uczniowie klas pierwszych liceum: Gabriela Pikuła, kl. I LB oraz Michał Białota, kl.I LD, którzy starali się, by warsztaty przez nich prowadzone były przydatne, efektywne i przyjazne uczniom.
Lekcja rozpoczęła się krótką dyskusją na temat cybernetyki, a następnie przeprowadzona została ankieta sprawdzająca ile i w jakich celach uczniowie korzystają z Internetu i mediów społecznościowych. Główną częścią zajęć było pokazanie uczniom, jak wykorzystywać media społecznościowe w celach edukacyjnych. Prowadzący lekcję wcześniej stworzyli konto na Instagramie, gdzie umieścili przygotowane przez siebie krótkie filmy edukacyjne dotyczące czasów angielskich oraz quiz sprawdzający ich znajomość. Po obejrzeniu filmów, uczniowie za pomocą telefonów rozwiązali quiz, a osoby prowadzące miały wgląd w ich odpowiedzi. Ostatnią częścią zajęć było zagranie w grę 'Koło Fortuny', która zawierała kategorie i hasła powiązane z cybernetyką.
Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy zajęć wysoko ocenili lekcję: była ciekawa, inspirująca i przeprowadzona w bardzo miłej atmosferze. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się z nauczycielami języków obcych, aby ich również zachęcić do wykorzystywania nowych technologii podczas zajęć.

Gabriela Pikuła, I LB