Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana  lekturą Adama Mickiewicza Pan Tadeusz . W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.
Lekturą ósmej odsłony akcji były Nowele polskie. W piątek, 6 września w godzinach między 9.00 a 10.30, w naszej szkole odbyło się wydarzenie kulturalne poświęcone tekstom m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Młodzież z klasy 2LD (Paweł Jurkowski), z1LEp (Julia Stefanek, Agnieszka Suszek, Małgorzata Cygan, Alicja Szczerbetka, Paulina Pawełczak, Martyna Ciupa, Zosia Marcola, Gabrysia Matysiak, Karol Pawłowski, Iga Pyśkiewicz) przygotowała fragmenty tekstów nowel (Katarynka, Dym, Dobra pani, Sachem, Pamiątki Soplicy), które wspaniale zaprezentowała przed zaproszonymi gośćmi. Atmosferę epoki podkreśliła odpowiednio dobrana muzyka i strój.
Serdecznie dziękujemy klasom 7 i 8 szkoły podstawowej za to miłe spotkanie. Razem odkryliśmy piękno i aktualność Nowel polskich. Jesteśmy przekonane, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą szkolną akcję popularyzującą czytelnictwo.  Piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości .
Dziękujemy wszystkim za przybycie, a szczególnie młodzieży, która aktywnie włączyła się w akcję Narodowego Czytania, oraz prowadzącym spotkanie Kubie Zawadzkiemu z kl. 1LCb i Alkowi Pionce z 1LA.