Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Lubelski Festiwal Nauki

lubelski festiwal nauki

W dniu 18 września klasa 3E udała się do Lublina na UMCS, aby posłuchać niezwykle ciekawych wykładów z dziedziny prawa.

Pierwszy wykład prowadzony był przez prof. dr. hab. Kamila Sikorę. Poruszał on tematykę samorządu terytorialnego w Polsce. Kiedy w 1990 pojawiły się gminy samorządowe,  doszło do powstania wspólnot samorządowych, których częścią jesteśmy do dziś. Polska lokalna i regionalna to Polska Samorządowa, a my wszyscy jesteśmy jej częścią.

Drugi wykład prowadzony był przez dr. Huberta Mielnika. Dotyczył zagadnienia: "Dlaczego nie stosujemy już kary śmierci?" Do XVIII wieku większość społeczeństw za podstawową karę stosowaną za różnego rodzaju czyny zabronione uznawało karę śmierci. W okresie oświecenia doszło do ważnego zwrotu w zakresie podejścia do karania i sposobów karania. Jako podstawową zaczęto stosować karę więzienia (pozbawienia wolności), a kara śmierci straciła na swoim znaczeniu. Wykład miał za zadanie dać odpowiedzi na pytania: Jaka była geneza tego procesu? Jak ta ewolucja w zakresie karania została przeprowadzona oraz jakimi metodami?

Trzeci wykład, prowadzony również przez dr. Huberta Mielnika, nosił tytuł "Ludobójstwo – geneza, sprawcy, odpowiedzialność".  Miał na celu przedstawienie genezy zbrodni ludobójstwa, uznawanej za "crime of all crimes”, najpoważniejszą ze zbrodni. W trakcie wykładu omówione zostały regulacje prawne, na poziomie krajowym i międzynarodowym dotyczące tragedii ludobójstwa.
Lubelski Festiwal Nauki jak co roku przygotował dla przyszłych studentów interesujące propozycje.

Powrót na początek strony