Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w KEN-ie

laurki

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony corocznie 10 października, ma na celu podniesienie świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym i zachęcenie do wysiłku na rzecz wspierania osób doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym. Po raz pierwszy obchodzono go w 1992 r. z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego. W roku 2024 Światowa Organizacja Zdrowia rekomendowała obchody pod hasłem „ Zdrowie psychiczne w pracy ”, podkreślając, że „bezpieczne i zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego”. Mając na uwadze hasło przewodnie, uczniowie naszej szkoły (uczennice klasy 4 LD – Kinga i Natalia oraz 3 LE – Marysia i Zuzia)  zadbali o dobre samopoczucie nauczycieli, przygotowując quiz „Jak dbać o zdrowie psychiczne” i obdarowując grono pedagogiczne kuponami, np. na 10 - minutowy relaks, bezwzględną ciszę na lekcji czy pyszną herbatkę. Przygotowali piękne laurki z miłymi słowami. Dodatkowo pani psycholog Monika Łagowska – Gaweł przeprowadziła dla pracowników szkoły warsztaty relaksacyjne. A nie każdy umie odpoczywać, bo to jest prawdziwa sztuka. Warto wiedzieć, że umiejętność relaksu i odprężenia jest ważna dla utrzymania zdrowia psychicznego i może być bardzo pomocna w łagodzeniu objawów wielu problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Na przykład relaks może poprawić koncentrację i nastrój, a nawet jakość snu, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić trawienie.

Tego dnia w szkole nie było sprawdzianów, kartkówek ani odpytywania. Zorganizowano również kawiarenkę, gdzie królowały słodkości bogate w magnez.  Uczennice klasy 2 LA, Marta i Ola, przygotowały prezentację dla uczniów jak dbać o swój dobrostan psychiczny pt. „Co mnie uskrzydla?”. Na korytarzu zawisła gazetka profilaktyczna.

Pamiętaj: Twoje zdrowie psychiczne to skarb, dbaj o nie z troską, każdego dnia. Prowadź zdrowy styl życia, wysypiaj się, odpoczywaj, dbaj o relacje z innymi ludźmi, znajdź czas na hobby i rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, akceptuj siebie i swoje uczucia.  Praktykuj wdzięczność
– zauważanie pozytywnych rzeczy wokół  nas może poprawić nastrój.
Nie wstydź się prosić o pomoc!

Ważne informacje:
Kryzysowy Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym:
116 123 (cały tydzień w godzinach 14:00 – 22:00)
Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 2222. Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli: 800 080 222.

Powrót na początek strony