Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Majowe święta - dni, o których należy pamiętać

biało czerwona dekoracja

1, 2 i 3 maja to dni szczególnie ważne w historii Polski, dlatego w naszej szkole,  jak co roku, uczciliśmy ich pamięć. Obchodziliśmy je jako szkolna społeczność wspólnie młodzież licealna, uczniowie szkoły podstawowej i klas młodszych. Świętowaliśmy bardzo uroczyście, radośnie i różnorodnie, tak możemy podsumować te obchody.
Odbywały  się konkursy, przedstawialiśmy przygotowane przez uczniów prezentacje i wspólne śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, a  wszystko to zakończył piękny  marsz z biało-czerwonymi flagami Polski.  Te wszystkie wydarzenia przypominały historię świąt majowych, to,  komu je zawdzięczamy i dlaczego je świętujemy.
 Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania, szczególnie niezastąpionym uczniom z klasy 2LC i wszystkim , którzy wzięli udział w konkursie wiedzy. Szczególne gratulujemy zwycięzcom, którymi zostali: Wiktoria Bujała z klasy 1LE,  Artur Karkosz z klasy 2LD, Franciszek Kuta z klasy 2LD. Nagrodzonymi uczniami ze szkoły podstawowej byli: Agata Droździel z klasy 7A,  Janek Dzięglewski z klasy 5A i Mikołaj Kozieł z klasy 6A.
Uroczystości szkolne za nami, ale jeszcze raz przypominamy  historię świąt majowych, tym razem „w pigułce”.
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinnemu dniowi pracy.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym.
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii Państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Powrót na początek strony