Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach

Bieg Świadomości Autyzmu

uczniowie

5 kwietnia w naszej szkole był obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym wydarzeniem był II Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu, którego organizatorami  byli uczniowie klasy 3 LD. Bieg miał charakter towarzyski i ideowy, co oznaczało, że nie zwycięstwo było ważne, lecz nagłośnienie problemu osób z autyzmem. Zwycięzcą był każdy, kto pokonał dystans. W biegu wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas. Trasę wyznaczył i bieg nadzorował pan Marcin Lewtak, a do biegu przyłączyły się nasze fantastyczne nauczycielki pani Jolanta Rzeźnik i pani Iwona Strażyc. Symboliczna trasa została pokonana z uśmiechem na twarzach, na niebiesko -  w kolorze jedności osób z autyzmem.

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My jako społeczeństwo musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

Celem organizacji biegu było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Wsparcie, empatia i akceptacja to główne hasła biegu.
Dziękujemy wszystkim za udział. Jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów.

Kamilla Brodzik

Powrót na początek strony